Palacsintás király

in Harsányi Gábor, magyar mese, palacsinta, palacsintás király, Konyha Sarok

 

A PALACSINTA
 
A palacsintás király gyermekkorom egyik kedves meséje volt. Dínom-dánom ország uralkodója annyira szerette a palacsintát, hogy együltő helyében megevett vagy hetvenet, és még a fia feleségének is azt szánta, aki a legjobb palacsintát süti. A sokak szerint ma már klasszikusnak számító történet nyomán lett a kedvenc ételem a palacsinta. Persze jóval kisebb mennyiségben…
 
 
A palacsinta története nagyon hosszú. Eredete a régi múltba vezethető vissza. Több mint tízezer évvel ezelőtt a földművelést megtanuló emberek lisztből és vízből kövön sütöttek kenyérlepényt. Ez az étel évszázadokon keresztül az emberiség egyik fő tápláléka volt. Ették a görögök és a rómaiak is. Neve placenta volt, ami lepényt jelent. Bárhol könnyen elkészíthették, és változatossá tehették a közepébe tett húsvagdalékkal, zöldséggel. A töltött palacsinta a római légiók nyomán terjedt el Európában. Ma már az egész világon ismerik.
 
A különböző nemzetek az eredeti receptet saját étkezési szokásaiknak megfelelően átalakították és számtalan változattal gazdagították. A finnek például a palacsintatésztába összevágott szalámit, zöldséget vagy gyümölcsöt szórnak, és lepényként sütik. A maláj palacsinta tölteléke vajon pirított kukorica vagy mogyoró. Az argentin palacsintát csípős paprikával ízesített pirított zsemlemorzsával töltik, és tartármártással szolgálják fel. A provanszi palacsinta tölteléke pedig tárkonnyal és borssal fűszerezett paradicsomból és olívabogyóból készül.
 
Nekünk, magyaroknak is megvan a magunk palacsintája. Több tucatnyi recept forog közkézen, s van, amelyik csak töltelékében különbözik a másiktól, és van, amelyik elkészítési módjában is. Ismerünk édes és sós palacsintát, de ismerjük a rakott palacsintát is. A pálmát azonban minden bizonnyal két világszerte ismert és híres palacsintánk vinné el: a hortobágyi húsos palacsinta és a Gundel-palacsinta.
 
A következő hetekben-hónapokban palacsintás receptekkel ismerkedhetünk. Lesz köztük különleges magyar és külföldi palacsinta, de rakott és húsos is. Reméljük, mindenki talál köztük ízlésének megfelelőt! 
 
 

Palacsintás receptek

 

PALACSINTÁK A NAGYVILÁGBAN
 
OLASZ RAKOTT PALACSINTA
10 db sós palacsintát sütünk. Egy apróra vágott hagymát és 25 dkg darált húst felhevített olajon megdinsztelünk, majd hozzáadunk 10 dkg reszelt zellert, ugyanannyi sárgarépát. Belekeverjük a kis doboz paradicsompürét és a fél csokor finomra vágott petrezselyemzöldet, sózzuk, borsozzuk, rozmaringgal fűszerezzük, majd egy kevés vizet aláöntve fedő alatt puhára pároljuk. A palacsintákat tűzálló tálba rétegezzük úgy, hogy mindegyiket megkenjük a húsos raguval. A legfelső palacsintára már nem kerül ragu, helyette meglocsoljuk tejföllel, és megszórjuk reszelt sajttal. Sütőben átsütjük, és torta módjára felszeletelve forrón kínáljuk.
 
 
AMERIKAI PALACSINTA
10 db sós palacsintát sütünk. Két felkarikázott újhagymát kevés vajon megpárolunk, majd beletesszük a 20 dkg apróra vágott gombát. Sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemzölddel fűszerezzük, majd addig pároljuk, míg a leve elfő. Ekkor megszórjuk liszttel, hozzákeverünk egy dl tejfölt és felforraljuk. A palacsintákra egy-egy szelet pulykasonkát fektetünk, megkenjük gombakrémmel, feltekerjük, és kivajazott tűzálló tálba rakjuk. Egy tojássárgáját csomómentesen összedolgozunk 2 dl tejföllel, és a palacsintákra öntjük. Előmelegített sütőben átforrósítjuk, és azonnal tálaljuk.
 
 
BAJOR RAKOTT PALACSINTA
12 kg lisztet összekeverünk 10 dkg vajjal, 4 dkg porcukorral és 5 tojás sárgájával. Hozzáöntjük a 2 dl tejfölt, majd beleforgatjuk a tojásfehérjék keményre vert habját. Az elkészített masszából vastagabb palacsintákat sütünk. Tűzálló tálba rétegezzük, közben mindegyiket megkenjük barackízzel. Hat tojásfehérjéből és 10 dkg porcukorból kemény habot verünk, bevonjuk vele a tetejét, és sütőben 5 perc alatt készre sütjük.
 
 
ÖRMÉNY RAKOTT PALACSINTA
10 db édes palacsintát sütünk. 10 dkg mákot és 15 dkg diót darálunk, és külön-külön összekeverjük 5 dkg porcukorral. A palacsintákat egymásra rétegezzük, közben felváltva megszórjuk mákkal, dióval, és megkenjük baracklekvárral. A tetejét beborítjuk palacsintával, erre 2 dkg vajat morzsolunk. Előmelegített sütőben átmelegítjük, és tortaszerűen felszeletelve tálaljuk.
 
 
SVÁJCI FALATOK
28 dkg lisztet összedolgozunk 5 tojás sárgájával, csipetnyi sóval, 4 dkg olvasztott vajjal és kevés vízzel. Egy órán át pihentetjük, majd hozzáadjuk a tojásfehérjékből vert kemény habot. és ízlés szerint megcukrozzuk. A befőttek (őszibarack, kajszibarack, ringló, körte, szilva) levét lecsöpögtetjük, majd a gyümölcsöket egyenként a tésztába mártjuk, és bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Vaníliás cukorral megszórva vagy puncsmártással kínáljuk.
 
 
MEXIKÓI PALACSINTA
Két dl tejet, 2 tojást és 2 dkg sütőport összekeverünk, beleteszünk 20 dkg lisztet, és kevés vízzel hígítva kissé sűrűbb tésztát keverünk belőle. Hozzáadjuk a lecsöpögtetett féldoboznyi kukoricakonzervet, majd felhevített vajon vastagabb palacsintákat sütünk. Salátával és ketchuppal tálaljuk.
 
 
FRANCIA PALACSINTA
15 dkg lisztből, 5 dkg olvasztott vajból, 2 tojásból, 2 dl tejből, 1 dl tejszínből, 5 dkg porcukorból tésztát készítünk, amelyből vékony palacsintákat sütünk. A narancsot és a citromot megmossuk, jól leszárítjuk, majd néhány kockacukrot ledörzsölünk a héjukon. Ezt a cukrot serpenyőbe rakjuk, és 2 kanál cukorral kevés vajon megolvasztjuk, majd meglocsoljuk a narancs és a citrom kifacsart levével. A mikor felforrt, hozzáadjuk a 2 cl konyakot. Ebben a mártásba egyenként belerakjuk a palacsintákat, és hagyjuk, hogy magukba szívják. A kész palacsintákat tányérokra tesszük, meglocsoljuk egy kis konyakkal és meggyújtjuk. Miután a láng kialudt, rátesszük a maradék mártást, és azonnal fogyasztjuk.